13 כללים על עולם ההשקעות, שוק ההון, התנהגות ואסטרטגיות של משקיעים פרטיים

הי, בעקבות השבוע התנודתי והמטלטל שחווינו וחווים במסחר בבורסה בארה”ב ושהשפיע גם על המסחר בבורסה של תל אביב, בחרתי לכתוב על עולם ההשקעות, שוק ההון התנהגויות ואסטרטגיות של משקיעים פרטיים.

בפוסט זה ריכזתי שלושה עשר כללים,  מניסיוני כמנהל השקעות בכיר (לשעבר) בבית השקעות מיטב דש.

אני מקווה כי יסייעו להבין את הרציונל המקצועי של איש השקעות במיוחד בתקופות תנודתיות.

שלכם באהבה,

גיל ברדה


אחרי הכפתור של קרא עודדדדד

כלל ראשון, “תנודתיות התיק” ככל שתיק ההשקעות שלכם מכיל חשיפה גבוהה יותר למניות כך התיק יהיה תנודתי יותר, ומצד שני ככל שהחשיפה למניות בתיק תהיה נמוכה יותר כך התיק יהיה יציב יותר.

כלל שני, “המבחן הטיפש” התאמת תיק המשקיע לרמת סיכון המתאימה לחוסך שווה לכמה טוב הוא ישן בלילה. במידה והמשקיע טרוד מתיק ההשקעות שלו, ובוחן את תשואות ההשקעות על בסיס יומי, אין זה אומר כי אינו בנוי להשקעה בשוק ההון אלא, המשמעות היא שהמשקיע נמצא ברמת סיכון הגבוהה מידי עבורו.

כלל שלוש, “סיכון = סיכוי”. ככל שרמת הסיכון/החשיפה(אחוז המניות) בתיק גבוהה יותר כך גם הסיכוי לתשואות טובות ואו לתשואות שליליות גבוהות – גבוה יותר .

כלל ארבע, “כמות הפעילות בתיק” אין קורלציה-מתאם בין כמות הקניות והמכירות של ניירות ערך לבין תשואה חיובית. בשפה פשוטה יותר, אין זה אומר שאם תהיה פעילות רבה בתיק של קניה ומכירה אזי בהכרח התשואות יהיו טובות יותר, מה שזה כן אומר שבהכרח הבנק ירוויח יותר מעמלות 

“מנהל השקעות איכותי לא נמדד בכמות הפעולות שמבצע בתיק ההשקעות אלא בכמות הפעמים שמונע מלקוחותיו לעשות טעויות בהחלטות בעת שוק תנודתי. “

כלל חמש, “בחינת רמת סיכון” על מנת לבחון מה רמת הסיכון המתאימה לכל משקיע יש לבחון מספר פרמטרים:

טווח ההשקעה –ככל שטווח ההשקעה יהיה יותר ארוך ניתן להגדיל סיכון והסיבה לכך היא שגם אם יהיו ירידות בטווח הקצר סביר שבטווח הארוך יהיו גם תיקונים.

ייעוד הכסף – מהו סכום הכסף שאותו המשקיע מעוניין להשקיע בשוק ההון וכמה הוא מהווה מסך נכסי הלקוח.

נושא אהבת / שנאת סיכון של הלקוח.

כלל שש, “רב סרן שמועתי” – אנו כישראלים אוהבים מאוד לבדוק איך חברים מתנהלים בהשקעות לשאול את השכן על איזו מניה הוא ממליץ ולנסות בעצמנו וגם לבצע מהלכים ולקחת סיכונים. לדעתי, טמונה בכך סכנה ממשית במיוחד כאשר מדובר בכספים שעמלנו עליהם במהלך חיינו.

באופן כללי,קחו את ההנחה שלאנשים יש  נטייה לספר ולשתף רק כשהם מרוויחים. וכאשר הם בהפסד לא יפצו פה. לכן התובנה היא לא לרכוש ניירות ערך על סמך הצעה של השכן/הקולגה/החבר.

כלל שבע, “גולש הגלים” למשקיע המתחיל ישנה תפיסה שגויה שלו או לאיש המקצוע המייעץ יש יכולת “להיכנס לשוק” שהוא נמוך (לעשות תשואות) ולצאת ממנו שהוא גבוה(לממש רווחים)… ,שוק ההון אינו גל ואין לאף אחד את היכולת לדעת מתי להיכנס ומתי לצאת. זוהי איננה המהות. המהות הינה להשקיע ברמת סיכון ובפיזור נכון בראיה ארוכת טווח (תוך התאמות במהלך הזמן). רק כך תוכל ליהנות מהפירותיות  של שוק ההון .

יש להדגיש כי בשוק ההון התנהגות (סבלנות, קור רוח, שליטה בדחפים) חשובה מאינטלקט.

כלל שמונה ,”שחקנים חדשים” לא אחת אני נפגש עם אנשים שכל חייהם עסקו בעיסוקים שונים ומגוונים. וכעת בפרישה קיבלו כספים (בין אם מפיצויים ובין אם זה מירושות)  והחליטו שהגיע הזמן להשקיע. הולכים לקורס מסחר בשוק ההון כזה או אחר. קונים מחשב ושלושה מסכים וכעת בטוחים שיש להם את הידע והיכולת לנהל את הכסף עליו עבדו קשה כל חייהם, כסף איננו משחק! עבדתם קשה להשיגו. כעת, גשו לאנשי מקצוע! ותנו להם לנהל אותו עבורכם במוצרי השקעה מתאימים.

כלל תשע, “פיזור פיזור פיזור” – מילת מפתח מאוד חשובה בהשקעות, ככל שהפיזור רחב יותר כך גם תיק ההשקעות יהיה יותר יציב יותר. הפיזור יכול להיות סקטוריאלי, גאוגרפי ובנוסף ניתן לשלב יחד עם נכסים בלתי סחירים שנותנים עוגן של תשואה בתיק.

כלל עשר, “ריבית דריבית”- מושג שלדעתי חשוב להכיר ולהתייחס אליו, לצערי אנשים במיוחד צעירים לא מבינים לעומק את חשיבותו ופחות מתייחסים אליו.

מדובר באפקט של תשואה על תשואה מעיין מכפיל תשואה וככל שטווח ההשקעה ארוך יותר  כך האפקט יהיה מהותי יותר.

ניתן דוגמא על קרן השתלמות: קרנות ההשתלמות במסלול כללי עושות בממוצע רב שנתי כ 7%, לשנה.

צעירים רבים כל 6 שנים פודים את קרן ההשתלמות שלהם לצורך שיפוץ או החלפת רכב ואומרים לעצמם

“לא נורא ימשיכו להפקיד לי לקרן השתלמות חדשה ואחסוך שוב…” מה שלא נלקח בחשבון הוא

שתשואה שנתית של 7%  על 10,000 ₪ היא 700 ₪.

ותשואה שנתית של 7% על  100,000 שח היא 7000 ₪.

ותשואה שנתית של 7% על  300,000 שח היא 21000 ₪.

כלומר ככל שהסכום ההשקעה גדול יותר כך התשואה תניב רווח כספי גבוה יותר. והם לא יגיעו לסכומים גדולים אם כל 6 שנים ימשכו כספם. מילת המפתח כאן הנה – סבלנווווווות!

כלל אחת עשרה, “תאום ציפיות” אחד המפתחות החשובים הוא לתאם ציפיות תשואה של המשקיע. כיום בעולם של ריבית 0.1%  תשואה שנתית של 3% עד 7% בשנה ברמת סיכון של עד 20%  היא תשואה סבירה. יש לשים דגש על חשיבות תשואה צפויה סבירה לבין התשואה שהמשקיע משער כי הוא צריך לקבל. לא אחת יש אי התאמה בין מה שמצפה לבין המציאות.

כלל שתיים עשרה, “אופק” הכי חשוב לזכור שוק ההון לא עולה לינארית משמאל לימין, שוק ההון איננו מכשיר שמייצר תשואות חיוביות בעקביות ולכן אין למדוד ביצועי השקעות בטווח הקצר.

כלל שלוש עשרה , ” מזל טוב” בכל מקרה קצת מזל תמיד יכול לעשות לנו רק טוב

מהי הטבת המס המגולמת בסעיף 125 ד’?


צור קשר